Karbonvám: minden, amit tudni kell a CBAM-ról
Mi az a karbonvám?
A karbonvám egy olyan mechanizmus, amely díjat szab ki a harmadik országokból származó, szén-dioxid-intenzív termékekre. A díj mértéke a termék beágyazott szén-dioxid-kibocsátásán alapul. A CBAM célja, hogy egyenlő versenyfeltételeket teremtsen az EU-ban gyártott és a harmadik országokból importált termékek között.
Az Európai Parlament és Tanács 2023. május 10-i 2023/956 számú rendelete által létrehozott, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (CBAM-rendelet) célja a kibocsátásáthelyezési kockázat megelőzése.
A CBAM-rendelet az I. mellékletben felsorolt Kombinált Nómenklatúra KN kódok alá tartozó, az Unió vámterületére harmadik országokból behozott árukra alkalmazandó.
Jelenleg az átmeneti időszak (2023. október 1. – 2025. december 31.) tart, melynek során jelentéstételi kötelezettség van negyedévente, amelyben a közvetlen és a közvetett kibocsátásokat is szerepeltetni kell.
Mire figyeljen az importőr?
Meg kell vizsgálni első lépésként, hogy érintett-e az eljárással, nem tartozik-e a kivételek közé a behozatal. Ebben mindenképp kérje vámszakértő segítségét. Nagyon lényeges a pontos vámtarifaszám alkalmazása, mert a rendelet KN-kódok szerint csoportosítja a kötelezettség alá tartozó áruköröket. Regisztrálni kell a Klímavédelmi Hatóságnál, majd negyedévente jelentést tenni az EU Bizottsága felé. A jelentésnek pontosnak kell lennie, mivel a NAV is adatszolgáltatást nyújt a Bizottságnak.
Szankció vár a CBAM kötelezettség elmulasztásáért!
Karbonvám köteles termékkörök:
- vas és acél termékek
- alumínium termékek
- cement
- villamos energia
- műtrágyák
- vegyi anyagok
A teljes lista az Európai Bizottság honlapján érhető el.
Vámszakértőnk miben tud segítségére lenni?
- a CBAM-köteles importáruk meghatározásában,
- mentesség vizsgálatában,
- a regisztrációs folyamat végig kísérésében,
- a negyedéves jelentéstételi kötelezettség teljesítésében
Forduljon hozzánk bizalommal a CBAM eljárásokkal kapcsolatban.
Lezárt hozzászólások